NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Авансцена Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
1390
Авансцена

Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров

| 27 Ноември 2024, 11:03 ч.
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза  диригентът Калина Василева
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Снимка © Симфониета- Шумен

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасовите отпадъци, които потреблението им генерира, тревожат някои фенове, предаде АФП.

Ким На-йон, корейска почитателка на жанра, купува няколко копия от един и същи албум с всяко ново издание, с надеждата да намери вътре селфи на някоя от любимите си звезди.

Чрез награди като лимитирани "фотокартички" на певците или "ваучери" за видеоразговор с някой от тях, звукозаписните компании насърчават феновете на кейпопа да купуват повече компактдискове.

С годините дисковете се трупат по рафтовете на Ким На-йон, което в крайна сметка я кара да се замисли за въздействието върху околната среда на този потребителски навик.

"Всеки албум всъщност е лотариен билет", казва пред АФП Роза де Чон,

Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия сезон премиера в Младежкия театър, казва актьорът Ахмед Юмер, в ролята на Чарли.

Проф. Пламен Марков е режисьор на представлението, което обединява две миниатюри на полския писател, драматург и карикатурист Славомир Мрожек (1930-2013). „Чарли“ е една от първите му пиеси, написана през 1961 г. Разказва историята на офталмолог, двама чудати пациенти и (не)съществуващ враг. „В открито море“ е една от най-успешните едноактни пиеси на Мрожек. Трима корабокрушенци гладуват на спасителен сал насред морето, и се налага да намерят демократичен път към решението кой от тях да бъде изяден...

&bd

На 7 февруари 2025 г. е българската премиера на „Любовта боли“. Звездата в този екшън е отличеният с награда „Оскар“ – Ке Хуи Куан, в ролята на Марвин Гейбъл – приветлив брокер с тъмна тайна, който би накарал дори Чък Норис да се замисли, преди да се изправи срещу него, разказват от „Форум филм“.

В „Любовта боли“ спокойният живот на Марвин, на пръв поглед съвсем обикновен агент по недвижими имоти, живеещ в тихите предградия на Милуоки, се разпада, когато той получава загадъчно пурпурно писмо от бившата си партньорка Роуз, изиграна от носителката на „Оскар“ – Ариана ДеБоуз. Миналото го застига и той се оказва въвлечен обратно в жестокия подземен свят, от който е избягал преди години. Безмилостният му брат Нъкълс (

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно изважда музикантите от сферата на любителството и ги поставя на пътя на професионализма с ясна посока в художествено-творческото развитие", коментира Василева. 

Преди одържавяването оркестърът може да се похвали с повече от 100-годишна история, която отвежда назад чак до първия български оркестър, създаден през Възраждането, в далечната 1850 година, каза още Василева.

"Свързваме появата му с пренасочването на голям брой унгарски емигранти на дълбоко в Османската империя, в резултат на краха на Унгарската революция 1848-1849 г. Престоят им в Шумен, макар и кратък, дава силен тласък в културното развитие на града. От днешна гледна точка забележително е колко бързо будните шуменски младежи усвояват умението да четат и свирят по ноти, да свирят на музикални инструменти, при това в синхрон - всичко това под ръководството на капелмайсторът Михай Шафран. Още по-важното е, че след неговото заминаване оркестърът продължава да съществува - заслугата за това е на Добри Войников, който е първият български диригент и композитор", коментира диригентката.

Тя допълни, че историята на оркестъра в Шумен по-нататък се свързва с имената на Анастас Стоянов (баща на пианистичната школа в България, както и на Андрей и Веселин Стоянови), Велико Дюгмеджиев (син на концертмайстора на първия български оркестър и основател на Първата българска оперетна дружба през 1914 г.), Едгар Блюмел, Янко Зехиров, Анастас Зидаров, Мирко Каравасилев, Веселин Спиров и много други.

"Оркестърът преживява трудните етапи в българската история като ту се разпадат, ту пак се оформят различни състави към музикални дружества, читалища и различни организации. Паралелно още от времето на Добри Войников съществуват и ученически оркестри, които са ключови за оцеляването на оркестровото дело в града", отбеляза Василева.

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загор

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

Тази вечер е първият от трите софийски концерта на Васко Василев. Днес – в Joy Station, а утре в зала 1 на НДК, цигуларят представя новия си проект Vasko & The Violin, заедно с премиера на едноименния документален филм.

На 5 ноември ще има безплатна прожекция и концерт за ученици от столични гимназии, броени часове преди цигуларят да излезе пред разпродадената преди повече от месец софийска дата в НДК. 

Идеята за това е на авторите на продукцията – журналистите Лора Крумова и Мария Йотова, които са и продуценти на филма. Камерата на Добромир Иванов проследява и улавя Васко Василев в продължение на година и в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин&ldqu

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

По думите основа за Държавен симфоничен оркестър - Шумен става Симфоничният оркестър към Градския народен съвет, ръководен от Веселин Спиров от 1950 до 1954 година. В него участват основно любители, ученици от школата на Веселин Спиров и музиканти (духови инструменти) от военния оркестър.

"Получават малка субсидия от общината, но въпреки това условията на съществуване са много трудни - оскъдна материална база, трудно се сдобиват с ноти, репетират където намерят свободно помещение и вечер, защото повечето работят през деня. Ентусиазмът обаче е голям, изнасят се 47 концерта, канят се утвърдени солисти, които с авторитета си допринасят за бъдещото утвърждаване на състава - първи в Шумен гостува проф. Петър Христосков, а след него проф. Владимир Аврамов, проф. Недялка Симеонова, проф. Леон Суружон и други", каза още Василева.

Оркестърът е обявен за държавен с Указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави начало на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. Провежда се прослушване и първата репетиция на новосформирания състав е на 2 август 1954 г, а първият концерт на 3 септември 1954 г. в залата на кино "Г. Димитров" (Одеон). Оркестърът е в състав от 48 души. Солисти са Панчо Владигеров и Георги Байнов. Програмата съдържа Л. Бетовен - Концерт за цигулка и Симфония №1, I част, Панчо Владигеров - Концерт за пиано №3 и Веселин Стоянов - "Обреден танц" из операта "Саламбо". Концертът е повторен на другия ден при пълен салон, добави Калина Василева.

След дадения старт главен диригент на оркестъра става младият Иван Вульпе, а през годините диригенти са били още Димитър Русчев, Никола Казасов, Валентин Попов, Филип Ламбев, Димитър Караминков, Аспарух Лисов, Илия Темков, Георги Чапразов, Станислав Ушев, Славил Димитров и др. Концертмайстори са били Здравка Спирова, Вяра Маркова и Теодора Георгиева, а Гергана Петрова е настоящият концертмайстор на Симфониета Шумен, припомни Василева.

Шуменският оркестър е носел различни имена след одържавяването си, припомни тя и коментира, че е бил наричан Държавен симфоничен оркестър - Шумен (1954-1964), Държавна филхармония - Шумен (1972-2010), Симфониета-Шумен (от 2010 г. досега).

"В периода 1964-1972 г. оркестърът е съкратен и губи държавния си статут. Това е много труден период за музикалното дело в града, който подновява борбата за съществуване и оцеляване. Когато идва време да се чества 120 години от създаването на първия български оркестър, Шуменският оркестър, тогава към читалище "Добри Войников" отбелязва повода със свои сили. За честването в града гостуват още Държавните филхармонии от Варна, Русе и София. Неизбежно се коментира музикалното дело в града и цялата музикантска общност, начело с Панчо Владигеров взима отношение по един или друг начин в подкрепа на оркестъра, което в крайна сметка води до връщане на държавния статут", отбеляза Василева.

Афишите и програмите, които се пазят в архива на оркестъра и в Държавен архив Шумен, свидетелстват за богатия репертоар, забележителните солисти и неуморната дейност на състава, допълни още тя. "Днес Симфониета-Шумен достойно продължава традициите на предшествениците си, пази атмосферата на творческо вдъхновение и ентусиазъм и предлага на своята публика разнообразни програми с интересни солисти, като освен вече утвърдени музиканти с успешна кариера по света и у нас, редовно дава сцена и на младите", обобщи Калина Василева.

Василева отбеляза, че е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. През 2008 г. е завършила Национално музикално училище „Любомир Пипков”, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължила е образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет, като се е дипломирала с две специалности: "Оперно-симфонично дирижиране" (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и "Флейта" (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. е защитила успешно докторска дисертация в Националната музикална академия. В края на 2019 г. е излязла от печат книгата й „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес”. В края на 2022 г. е завършила специалност „Артмениджмънт”. От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета - Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Носител на Наградата на Община Шумен за Изкуство и култура в раздел "Музика" за 2020 г. и Награда за млад български диригент „Стефан Линев“ за 2023 г. През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, заема длъжността директор на Симфониета - Шумен.

Концертната дейност на Симфониета - Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света: в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Enigma се завръща в София с нов спектакъл. Концертът ще е на 12 март 2025 г. в зала 1 на Националния дворец на културата, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайс ...
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
През 2024 Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ за четвърти път инициира Националния младежки конкурс „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ ...
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на „Билборд“, отбелязвайки знаково постижение от 19 седмици на върх ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Т ...
Тикер в 10:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Авансцена
1390
Авансцена

Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф.Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември.

| 27 Ноември 2024, 11:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза  диригентът Калина Василева
Одържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза диригентът Калина Василева
Снимка © Симфониета- Шумен

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.

В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно изважда музикантите от сферата на любителството и ги поставя на пътя на професионализма с ясна посока в художествено-творческото развитие", коментира Василева. 

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасовите отпадъци, които потреблението им генерира, тревожат някои фенове, предаде АФП.

Ким На-йон, корейска почитателка на жанра, купува няколко копия от един и същи албум с всяко ново издание, с надеждата да намери вътре селфи на някоя от любимите си звезди.

Чрез награди като лимитирани "фотокартички" на певците или "ваучери" за видеоразговор с някой от тях, звукозаписните компании насърчават феновете на кейпопа да купуват повече компактдискове.

С годините дисковете се трупат по рафтовете на Ким На-йон, което в крайна сметка я кара да се замисли за въздействието върху околната среда на този потребителски навик.

"Всеки албум всъщност е лотариен билет", казва пред АФП Роза де Чон,

Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия сезон премиера в Младежкия театър, казва актьорът Ахмед Юмер, в ролята на Чарли.

Проф. Пламен Марков е режисьор на представлението, което обединява две миниатюри на полския писател, драматург и карикатурист Славомир Мрожек (1930-2013). „Чарли“ е една от първите му пиеси, написана през 1961 г. Разказва историята на офталмолог, двама чудати пациенти и (не)съществуващ враг. „В открито море“ е една от най-успешните едноактни пиеси на Мрожек. Трима корабокрушенци гладуват на спасителен сал насред морето, и се налага да намерят демократичен път към решението кой от тях да бъде изяден...

&bd

На 7 февруари 2025 г. е българската премиера на „Любовта боли“. Звездата в този екшън е отличеният с награда „Оскар“ – Ке Хуи Куан, в ролята на Марвин Гейбъл – приветлив брокер с тъмна тайна, който би накарал дори Чък Норис да се замисли, преди да се изправи срещу него, разказват от „Форум филм“.

В „Любовта боли“ спокойният живот на Марвин, на пръв поглед съвсем обикновен агент по недвижими имоти, живеещ в тихите предградия на Милуоки, се разпада, когато той получава загадъчно пурпурно писмо от бившата си партньорка Роуз, изиграна от носителката на „Оскар“ – Ариана ДеБоуз. Миналото го застига и той се оказва въвлечен обратно в жестокия подземен свят, от който е избягал преди години. Безмилостният му брат Нъкълс (

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Преди одържавяването оркестърът може да се похвали с повече от 100-годишна история, която отвежда назад чак до първия български оркестър, създаден през Възраждането, в далечната 1850 година, каза още Василева.

"Свързваме появата му с пренасочването на голям брой унгарски емигранти на дълбоко в Османската империя, в резултат на краха на Унгарската революция 1848-1849 г. Престоят им в Шумен, макар и кратък, дава силен тласък в културното развитие на града. От днешна гледна точка забележително е колко бързо будните шуменски младежи усвояват умението да четат и свирят по ноти, да свирят на музикални инструменти, при това в синхрон - всичко това под ръководството на капелмайсторът Михай Шафран. Още по-важното е, че след неговото заминаване оркестърът продължава да съществува - заслугата за това е на Добри Войников, който е първият български диригент и композитор", коментира диригентката.

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загор

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

Тази вечер е първият от трите софийски концерта на Васко Василев. Днес – в Joy Station, а утре в зала 1 на НДК, цигуларят представя новия си проект Vasko & The Violin, заедно с премиера на едноименния документален филм.

На 5 ноември ще има безплатна прожекция и концерт за ученици от столични гимназии, броени часове преди цигуларят да излезе пред разпродадената преди повече от месец софийска дата в НДК. 

Идеята за това е на авторите на продукцията – журналистите Лора Крумова и Мария Йотова, които са и продуценти на филма. Камерата на Добромир Иванов проследява и улавя Васко Василев в продължение на година и в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин&ldqu

Живописни платна ще украсят обществени сгради и обекти в Ямбол и тунджанските села по време на международния фестивал URBAN CANVAS. Фестивалът за визуални градски изкуства започва днес, 4 септември, и ще продължи до 7 септември. Негови организатори са творческия тандем Super G Team, зад който стоят художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров.

Това е първото издание на фестивала, като идеята е да стане ежегоден. Програмата му постоянно се допълва и вероятно ще продължи още няколко дни след официалния си край. В арт феста участват стенописци със световно признание – Паола Делфин от Мексико и Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, разказаха художниците от Super G Team.

По време на фестивала ще бъдат изрисувани обществени обекти и сгради в Ямбол и селата Генерал Инзово, Видинци и Безмер в община Тунджа. Участници от Китайския ку

Тя допълни, че историята на оркестъра в Шумен по-нататък се свързва с имената на Анастас Стоянов (баща на пианистичната школа в България, както и на Андрей и Веселин Стоянови), Велико Дюгмеджиев (син на концертмайстора на първия български оркестър и основател на Първата българска оперетна дружба през 1914 г.), Едгар Блюмел, Янко Зехиров, Анастас Зидаров, Мирко Каравасилев, Веселин Спиров и много други.

"Оркестърът преживява трудните етапи в българската история като ту се разпадат, ту пак се оформят различни състави към музикални дружества, читалища и различни организации. Паралелно още от времето на Добри Войников съществуват и ученически оркестри, които са ключови за оцеляването на оркестровото дело в града", отбеляза Василева.

По думите основа за Държавен симфоничен оркестър - Шумен става Симфоничният оркестър към Градския народен съвет, ръководен от Веселин Спиров от 1950 до 1954 година. В него участват основно любители, ученици от школата на Веселин Спиров и музиканти (духови инструменти) от военния оркестър.

"Получават малка субсидия от общината, но въпреки това условията на съществуване са много трудни - оскъдна материална база, трудно се сдобиват с ноти, репетират където намерят свободно помещение и вечер, защото повечето работят през деня. Ентусиазмът обаче е голям, изнасят се 47 концерта, канят се утвърдени солисти, които с авторитета си допринасят за бъдещото утвърждаване на състава - първи в Шумен гостува проф. Петър Христосков, а след него проф. Владимир Аврамов, проф. Недялка Симеонова, проф. Леон Суружон и други", каза още Василева.

Оркестърът е обявен за държавен с Указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави начало на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. Провежда се прослушване и първата репетиция на новосформирания състав е на 2 август 1954 г, а първият концерт на 3 септември 1954 г. в залата на кино "Г. Димитров" (Одеон). Оркестърът е в състав от 48 души. Солисти са Панчо Владигеров и Георги Байнов. Програмата съдържа Л. Бетовен - Концерт за цигулка и Симфония №1, I част, Панчо Владигеров - Концерт за пиано №3 и Веселин Стоянов - "Обреден танц" из операта "Саламбо". Концертът е повторен на другия ден при пълен салон, добави Калина Василева.

След дадения старт главен диригент на оркестъра става младият Иван Вульпе, а през годините диригенти са били още Димитър Русчев, Никола Казасов, Валентин Попов, Филип Ламбев, Димитър Караминков, Аспарух Лисов, Илия Темков, Георги Чапразов, Станислав Ушев, Славил Димитров и др. Концертмайстори са били Здравка Спирова, Вяра Маркова и Теодора Георгиева, а Гергана Петрова е настоящият концертмайстор на Симфониета Шумен, припомни Василева.

Шуменският оркестър е носел различни имена след одържавяването си, припомни тя и коментира, че е бил наричан Държавен симфоничен оркестър - Шумен (1954-1964), Държавна филхармония - Шумен (1972-2010), Симфониета-Шумен (от 2010 г. досега).

"В периода 1964-1972 г. оркестърът е съкратен и губи държавния си статут. Това е много труден период за музикалното дело в града, който подновява борбата за съществуване и оцеляване. Когато идва време да се чества 120 години от създаването на първия български оркестър, Шуменският оркестър, тогава към читалище "Добри Войников" отбелязва повода със свои сили. За честването в града гостуват още Държавните филхармонии от Варна, Русе и София. Неизбежно се коментира музикалното дело в града и цялата музикантска общност, начело с Панчо Владигеров взима отношение по един или друг начин в подкрепа на оркестъра, което в крайна сметка води до връщане на държавния статут", отбеляза Василева.

Афишите и програмите, които се пазят в архива на оркестъра и в Държавен архив Шумен, свидетелстват за богатия репертоар, забележителните солисти и неуморната дейност на състава, допълни още тя. "Днес Симфониета-Шумен достойно продължава традициите на предшествениците си, пази атмосферата на творческо вдъхновение и ентусиазъм и предлага на своята публика разнообразни програми с интересни солисти, като освен вече утвърдени музиканти с успешна кариера по света и у нас, редовно дава сцена и на младите", обобщи Калина Василева.

Василева отбеляза, че е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. През 2008 г. е завършила Национално музикално училище „Любомир Пипков”, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължила е образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет, като се е дипломирала с две специалности: "Оперно-симфонично дирижиране" (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и "Флейта" (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. е защитила успешно докторска дисертация в Националната музикална академия. В края на 2019 г. е излязла от печат книгата й „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес”. В края на 2022 г. е завършила специалност „Артмениджмънт”. От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета - Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Носител на Наградата на Община Шумен за Изкуство и култура в раздел "Музика" за 2020 г. и Награда за млад български диригент „Стефан Линев“ за 2023 г. През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, заема длъжността директор на Симфониета - Шумен.

Концертната дейност на Симфониета - Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света: в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Приключи Националният младежки конкурс на Фонд "13 века България" „Заедно в изкуството за по-добро бъдеще“ 2024
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Шабузи запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за сингли
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.